
Bez ohľadu na to, aký je deň, či svieti slnko, alebo cez okno je vidno mesiac, či sme šťastní, alebo melancholickí – sviečka sa proste hodí vždy. Keď sme šťastní, naše pocity znásobí a keď nás premôže smútok, to negatívne spáli. Okrem nenahraditeľnej atmosféry , sviečka dokáže spáliť negatívnu energiu v priestore. Môžete alebo nemusíte tomu veriť. Oheň má ale od nepamäti ochranný charakter . Prináša silu, vášeň, optimizmus. A čo viac? Naplní náš domov vôňou a dokáže rozmaznávať naše zmysly.
Sviečky prinášajú svetlo do našich životov, aj tým,že dokážu priniesť svetlo do všetkých tmavých priestorov.
Stalo sa vám niekedy, že vaša sviečka dymila, iskrila alebo vytiekla? Sviečka môže s vami komunikovať. Je potrebné si všímať ako horí a vnímať jednotlivé znamenia.
Rovnako ako pri všetkom aj pri sviečkach treba dodržiavať pár rád :
1. Výber správnej sviečky je asi najdôležitejšie pravidlo .
2. Sviečku treba položiť na vhodné miesto. Zbytočnému požiaru,alebo nerovnomernému horeniu sviečky sa vyhnete tak, že ju položíte na rovné a pred požiarom chránené miesto.
3. Čas jedného horenia.
Vonné sviečky by sa mali zapaľovať nie viac ako na 4 hodiny.
Ak tento čas presiahnete, prichádza k nadmernému topeniu vosku, tým sa vôňa zo sviečky podstatne rýchlejšie vyparí.
Pri prvom zapaľovaní sviečky, ju nechajte horieť tak dlho, aby sa okolo knôtu vytvorila rovnomerná vrstva roztopeného vosku.
Existuje teória ako vypočítať čas horenia sviečky pomocou jej priemeru – na 2 a pol centimetra môže sviečka horieť hodinu. Teda ak má sviečka priemer 5 centimetrov, nechávajte ju zapálenú približne dve hodiny. Vďaka tomuto postupu sa bude vosk vždy topiť v rovnomerných vrstvách.
4. Nechajte sviečku vychladnúť
Po dohorení sviečku nechajte celkom vychladnúť, kým ju opäť zapálite. Bežné chladnutie trvá asi dve hodiny.
5.Skracujte knôt
Ak je knôt príliš dlhý, alebo je z iného materiálu ako bavlna, je potrebné ho skrátiť. Udržujte knôt čistý a s dĺžkou 5 mm. Tým podporíte rovnomerné spaľovanie a stabilný plameň.
6.Rozpustený vosk udržujte v čistote, bez ohorených zápaliek a nečistôt.
7.Na odstránenie vosku najprv dajte sviečku cca na hodinu do mrazničky.
Čím sa vosk zmenší a ľahko ho vyberiete. Nikdy na odstraňovanie vosku nepoužívajte ostré predmety, mohlo by dôjsť k poškriabaniu alebo oslabeniu skla. Pri ďalšom použití by sa nádoba mohla rozbiť.
8.Vždy si pozorne prečítajte návod a postupujte podľa pokynov výrobcu.
9.Recyklujte -Sviečky sa predávajú v krásnych sklenených nádobách – prečo to nevyužiť? Keď sa pomocou horúcej vody zbavíte zostatkového vosku, môžete nádobu znova použiť napríklad na skladovanie odličovacích tampónov alebo iných drobností.

Ako zhasnúť sviečku?
Uhasenie sviečky sa nemusí javiť ako úloha, ktorá si vyžaduje veľa vysvetlení, ale možno by ste boli prekvapení, koľko je rôznych spôsobov, ako to urobiť, a to, aký má každý z nich vplyv na životnosť sviečky.
Sviečku nesfúknite, inak nepríjemne dymí. Na zhasínanie použite špeciálny kovový zvonček- zhášadlo.
Kúpite tu https://mondedanni.com/produkt/zhasadlo-na-sviecky/
Ak nemáte zhasínač sviečok, kovovou lyžičkou ponorte knôt do roztopeného vosku. Keď plameň zhasne, knôt opäť narovnajte.
Sviečku zapaľujte v bezpečnej vzdialenosti od horľavých materiálov, ako sú záclony, závesy, obrusy, ihličie, dekorácie z papiera či z plastu.
Horiacu sviečku postavte mimo dosahu detí a domácich miláčikov a majte ju stále pod dozorom.
… NIE, NIE JE TO IBA SVIEČKA …
Vaša Anka
Foto: Monde de Candle